3D tisk

3D tisk Průša - UV StarDefinice 3D tisku je popsána jako adaptivní proces, kdy se z elektronických dat vytvoří fyzický model způsobem postupně vrstveného materiálu např. sádrového kompozitu, plastu, pryskyřice a dalších.

Naše tiskárna UV Star disponuje vlastní 3D tiskárnou. Není pro nás problém vytvořit předmět se složitými tvary, zmenšenou či zvětšenou kopii modelu nebo výrobku.

3D modely pro 3D tisk

3D modely se využívají ve všech oborech lidského vědění. Pro reklamní průmysl nebo pro prezentaci návrhů se používá plnobarevného 3D tisku ze sádrových kompozit. Architekti a designéři představují pomocí 3D tisků své návrhy. V lékařství se využívá 3D modelů na přípravu na různé chirurgické zákroky, studenti medicíny studují na 3D modelech části lidského těla. 3D modely slouží jako návrhy nových výrobků, restaurátoři rekonstruují pomocí 3D tisků ztracené cenné artefakty. V dnešní době zjednodušuje 3D tisk řadu dříve nákladných a komplikovaných postupů.

Realizace 3D výtisku

Jak se realizuje 3D výtisk? Pro 3D tisk si nejprve vytvoříme 3D model v počítačovém programu. Zvolíme si materiál, ze kterého budeme náš výrobek tisknout. Dalším krokem je přizpůsobení 3D modelu pro konkrétní tiskárnu. Poté se již spustí 3D tisk a po jeho dokončení vyjmeme vytisknutý výrobek. Závěrečnou povrchovou úpravou se výrobek dokončí do finální podoby.

3D produkt vzniká postupným nanášením stavebního materiálu po velmi tenkých vrstvách. Tyto vrstvy se vzájemně spojují lepením nebo tavením. Pomocí 3D tisku lze vytvořit náročné tvary a konstrukce, které není možné zhotovit jiným způsobem, jako je například třískové obrábění (při tomto způsobu výroby je materiál naopak odebírán).

3D tisk je výhodný především pro kusovou nebo malonákladovou výrobu. 3D tisk je poměrně rychlý způsob výroby 3D materiálů. 3D tisku můžeme využít pro výrobu funkčních prototypů, nástrojů v průmyslu nebo například pro výrobu designových modelů.

Materiál pro 3D Tisk - ABS, Plast, Kov aj.

Materiál, ze kterého se vyrábí 3D tisk je sádrový kompozit, ABS plast, kov, fotopolymery, nylon a mnoho dalších. Podle výrobku, který si přejete "vytisknout" se vybírá vhodný materiál, každá materiál je vhodný pro jiné druhy výrobků z 3D tiskárny.

Ze sádrového kompozitu se vyrábí architektonické modely, 3D mapy, modely krajiny nebo různé figurky. ABS plasty jsou vhodné pro výrobu prototypů a forem produktů. Z materiálů fotopolymerů se vyrábí šperky a prvky s detailním zpracováním. V naší tiskárně UV Star vám rádi poradíme, který materiál je vhodný pro vaši danou konkrétní zakázku.

Kvalita 3D tisku

Kvalita 3D tisku závisí samozřejmě také na kvalitě počítačového 3D modelu, ale hlavní roli v ní hraje také kvalita samotné 3D tiskárny. V současné době se vývoj 3D tiskáren rozděluje na 2 směry. Jedním z nich jsou profesionální, vysoce kvalitní 3D tiskárny určené k profesionálnímu a produkčnímu nasazení. Druhý směr jsou nesrovnatelně levnější 3D tiskárny, které jsou zaměřené na běžné spotřebitele - technické nadšence a domácí kutily. 

 

3D tisk galerie

  • 3D tisk Eiffelova věž
  • 3D tisk Eiffelova věž
  • 3D tisk držátko role papíru
  • 3D tisk
  • 3D tisk hradu
  • 3D tisk sněhuláci
  • 3D tisk mapa
  • 3D tisk stojánek na mobil