Bezvodný ofset

Barvy - Bezvodný ofsetBezvodý ofset již podle názvu nepotřebuje k tisku vodu. Ta je nahrazena rozdílnými povrchovými vlastnostmi dvou vrstev nanesených na tiskové formě. Jedna vrstva je krycí - silikonová vrchní vrstva netisknoucí - barvu odpuzuje a nepřijímá ji. Druhá vrstva spodní polymerová tvoří místa tisknoucí, přijímá barvu a předává ji dál. Pro bezvodý ofset je nutné použití speciálních tiskových barev a termoregulačního systému.

Bezvodný ofset systém

Termoregulační systém bezvodného ofsetového tisku udržuje teplotu tiskových válců. Při vysoké teplotě se snižuje viskozita barev a snadno se přenáší, přilne na netisknoucí místa a špiní. Naopak při poklesu teploty nelze na desku nanést požadovanou vrstvu, viskozita barev je vyšší. Existují dva systémy termoregulace - vodní (mezi válci proudí voda, která je tepelně regulovaná) a vzduchová termoregulace s větrákem, který vhání do systému vzduch, který udržuje příslušnou teplotu - bezvodný ofset.

Nevýhody bezvodného ofset tisku

Nevýhodou bezvodého ofsetu je vznik částeček prachu, které se odlupují a způsobují malá bílá místa v tištěném obrazu - tzv. vypadávání barvy. Je nutné o válce pečovat a čistit je. Naopak bezvodý ofset dosahuje vysoké kvality, tiskne jemnější rastry díky přesnější reprodukci tiskového bodu.