Ofsetový tisk

Ofsetový tiskOfsetový tisk je tiskem v kategorii z plochy.  tisku... Tisknoucí a netisknoucí místa jsou v jedné výškové úrovni. Klasický ofsetový tisk zachovává princip pro vzájemnou odpudivost mastných tiskových barev a vody. Jedná se o nepřímý tisk. Nejprve se z tiskové formy tiskne na pryží potažený válec a z něho se poté tiskne na papír.

Ofsetový potah (Ofsetová guma)

Barva se nanáší tedy dvakrát a předloha na tiskové formě není stranově převrácená. Kresba je přímým kontaktem přenášena na pružný ofsetový potah (ofsetovou gumu) a následně mezi tlakovým válcem a gumou dojde k přenesení barvy na papír. Na rozdíl od knihotisku jde ofsetovým tiskem tisknout i na méně kvalitní papíry ve velmi jemných detailech. To je dovoleno právě díky pryžovému válci, který se přilne i na drsnější povrch papíru.

Ofset tisk vhodný od 500ks

Ofsetový tisk (Offsetový tisk) při velkém množství kopií a ne tak kvalitním papíře (např. reklamní letáky) značně snižuje celkové náklady na reklamní nebo informační kampaň, aniž by byla snížena výsledná kvalita tisku.

Ofsetový tisk je vhodný přibližně od 500 ks, při nižším nákladu se doporučujeme využít digitální tisk, který má proti ofsetu jistá technologická omezení. Z principu ofsetového tisku se jedná o časově náročnější způsob než digitální tisk, je to však v současné době, co se kvality výsledného tisku týče, nejdokonalejší tisková technika.

Barevný reprodukovaný obraz je rozdělen na výtažky 4 základních barev - CMYK. Pro každou barvu musí být zhotovená samostatná tisková forma. V tiskovém procesu se jednotlivé barvy tisknou odděleně postupně přes sebe, čímž se reprodukovaný obraz spojí do požadované podoby.


Tiskové hlavy jsou podle druhu stroje rovinné nebo válcové, z hliníku, zinku nebo bimetalu.
Název ofset vznikl z anglického slova off-set (proto by dle našeho názoru mělo být správně Offsetový tisk), v překladu tisk přenosný, přímý nebo také ze slova set-off, což znamená obtah.

První ofsetový tisk na stroji

V roce 1907 vznikl první offsetový stroj, který se využil pro tisk bankovek. Měl současně rubový i lícový tisk.
V současné době máme 2 principy ofsetového tiskuvlhčený neboli klasický ofset a offset bezvodý (bez vlhčení).