Chtěl bych radu odborníka Chtěl bych radu odborníka
Máte dotaz?

Sublimační tisk

Sublimační tiskV naší tiskárně Praha UV Star bohužel nedokážeme tisknout na textil pomocí sublimačního tisku, ale určitě vás chceme s tímto typem tisku seznámit.

Co to sublimační tisk je?

Se způsobem sublimačního tisku přišli poprvé Američané. Jedná se o transferovou (přenosovou) techniku založenou na 2 fyzikálních vlastnostech. Jednou z nich je schopnost speciálního inkoustu nanášeného na přenosový papír okamžité změny skupenství z pevného na plynné. Druhá vlastnost je spojená s polymery, které po zahřátí materiálu rozvolní své struktury a dojde k otevření mikropórů. Zvolený motiv se při transferu v termolisu přenese ze speciálního dvouvrstvého papíru na materiál tak, že se pigment rozptýlený v plynu dostane mikropóry do struktury materiálu a po ochlazení je fixován uvnitř hmoty. Sublimační tisk se nemusí nijak fixovat, stálost barev je velmi dobrá, napodobeniny (podstatně dražšího) pestře tkaného zboží jsou sotva rozeznatelné od originálu.

Tato sublimační metoda potisku je velmi vhodná na přenesení fotografií, ale i grafiky, která však musí být uzavřena ve tvaru čtverce nebo obdélníku.

Tento princip sublimačního tisku využívá k přenosu obtisku transferu na textilii speciálních strojů nazývaných aplikátory transferů. Jedná se vlastně o lis, který působí na obtisk přiložení na látku tlakem a teplotou.

 

Nejvhodnější sublimační tisk a technologie

Nejvhodnějším materiálem pro aplikaci tohoto sublimačního tisku  je 100% polyester, který má pro účel tisku ideální vlastnosti. Je pevný, mechanicky i chemicky odolný a lze jej využívat k výrobě různých typů materiálů. V omezené míře je možné použít i jiné materiály, například polyamid nebo polyakrylát, materiál by měl obsahoval nejméně 65% jednoho z vyjmenovaných materiálů. Bavlněné materiály není možné potiskovat. Sublimační tisk je vhodný také k barvení koberců, fólií a laků, vyrobených na bázi výše uvedených polymerů.

 

Produkty vhodné pro tisk sublimační tiskárnou

Typickým produktem sublimační tiskové technologie jsou sportovní dresy. V dnešní době se dá využít sublimační tisk pro velkoplošnou a fasádní reklamu, vlajkybanerytransparentyreklamní stany zastřešenímarkýzyslunečníky a další.

Samozřejmostí jsou také interiérové aplikace - textilní fototapetykoberce, tiskové náplně prezentačních systémů, repliky obrazůzávěsyubrusyprostíránípotahová látky a mnohé další.

 

Výhody digitálního sublimačního tisku

Sublimační tisk a jeho výhody jsou: neznatelný tisk na omak, extrémní odolnost vůči otěru a chemickým látkám, nízká hmotnost a vysoká pevnost používaných medií. U této sublimační technologie tisku jsou naprosto ostré linie a hrany tisku a spojité polotóny bez rastrů. Potisknuté výrobky je možné prát i chemicky čistit bez jejich poškození. Díky optickým vlastnostem polymerů jsou barvy bez světelných odlesků. Potisknutý materiál je zdravotně a ekologicky nezávadný. Materiál je možné dále upravovat pro funkční vlastnosti - vodoodpudivost, vodonepropustnost, nešpinivost, nehořlavost.

 

Nevýhodou sublimačního tisku je složitý výrobní proces a investiční náročnost na technologický celek.


Pomocí technologie sublimačního tisku si můžete ve specializovaných tiskárnách nechat vyrobit skvělý dárek pro Vaše blízké. Nevíte, co komu dát, abyste ho potěšili? Nechte si potisknout tričko, polštářek či plakát s vlastní fotografií. Budete tak mít naprosto originální dárek, který potěšíte své nejdražší. Budou mít Vaši fotografii stále na očích.

Potřebujete pro Váš sportovní tým nechat vyrobit dresy s logem Vašeho klubu? Dresy můžete s obrázky natisknutými pomocí sublimační technologie s klidným srdcem prát a nestane se Vám, že po vyprání bude z Vašeho nápisu úplně jiný klub.