Tisk plakátů A1 a větších

Jednou z nejčastějších činností naší tiskárny UV Star je tisk plakátů a tisk letáků. U tisku plakátů využíváme předností ofsetového tisku, protože se plakáty a letáky tisknou většinou ve větších nákladech, což je pro metodu ofsetového tisku nejvýhodnější. Výsledné propagační materiály mají vynikající kvalitu tisku a pro zákazníka vychází díky ofsetové metodě tisknu i k nižším nákladům na realizaci.

Tisk plakátů v různých velikostech od A0 a B0 přes A2, A3, B2, B3

Plakáty tiskneme ve velikostech dle přání zákazníka, tiskneme plakáty i na méně běžné formáty, velikosti např. A0, A1, A2, B0, B1, B2 a nebo jakýkoliv další formát papíru.  Plakáty mohou být jednostranné nebo oboustranné, barevně, černobíle, popř. kombinace jedna strana černobílá, druhá barevná nebo si může zákazník vybrat kombinace barev.

Plakáty je možné tisknou na různé druhy papírů. Papíry nabízíme v různých gramážích (80 -350 gramů), křídový nebo ofsetový papír. Vždy vycházíme všem našim zákazníkům maximálně vstříc, na přání je možné plakáty zalaminovat, nalakovat, plakáty mohou být v lesklé nebo matné podobě. Plakáty je možné v dokončovací fázi proděravět, provést lomy nebo výseky.

Tisk plakátů A1,A0, B1, B0

Jak by měl vypadat efektivní propagační materiál - plakát?

U každého plakátu je vhodné, aby vyprávěl příběh a dokázal na první pohled zaujmout pozornost potencionálního zákazníka. Plakát by měl fungovat bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování, a musí jasně ukázat, jakou činnost propagujete. Téma plakátu musí být jasné na první pohled a zároveň je dobré, aby vyvolal diskusi. Čím více se o něm bude diskutovat, tím větší reklama z toho plyne.

Na počátku tvorby plakátu je dobré se podívat, jak vypadají plakáty konkurence, které vás zaujaly. Internet je také dobrým zdrojem ukázky reklamních plakátů. Dalším krokem je volba programu, ve kterém chcete plakát vytvořit. Z grafických programů společnosti Adobe jsou dobrou volbou programy InDesign nebo Illustrator. Pokud s těmito programy nemáte zkušenosti, zkuste programy, které mají přednastavené šablony. Mezi takové programy patří například Apple´s Pages nebo Poster Maker (ArtSkills.com).

Dále je nutné zvolit si velikost plakátu, velikost se vybírá podle toho, kde bude plakát umístěn. Dle toho je třeba vybírat i velikost písma. Text by měl být čitelný ze vzdálenosti 4-5 metrů. Množství textu nesmí být přehnané. V textu by měly být jen nejdůležitější informace. Veškerý text by se měl přečíst za cca 10 sekund, včetně všech názvů, webových adres, ...

 

Nejrozšířenější typy plakátů

Mezi nejpoužívanější formáty plakátů seřadí velikost A2 nebo A3. Důležitý je i výběr kvality papíru. Nejčastěji se používá gramáž 150 nebo 170 g/m2. V naší tiskárně UV Star Vám rádi s kvalitou papíru poradíme.

Umístění obrázků, log, fotografií je doporučováno pouze, pokud je máte ve vysokém rozlišení. Malé obrázky nejsou na plakát vhodné, ve výsledném materiálu budou rozmazané. Obrázek je nutné vybírat velmi pečlivě, je to většinou to první, co zákazníka upoutá.

Jednoduchý design plakátu je obvykle lepší a efektivnější než složité grafiky. Příliš mnoho grafický prvků odvádí pozornost zákazníka od podstaty věci. Plakát přizpůsobte tak, aby byl čitelný z levé horní části do pravé dolní části. Titulek plakátu umístěte nahoru.

Barvy pro tisk plakátu

Barvy pro tisk plakátu použijte 2 až 3. Snažte se plakát co nejvíce zjednodušit, dokud není ideální řešení, které sdělí veškeré informace při pohledu během deseti sekund.

Vytiskněte si náhled plakátu a nechte jej posoudit nezávislými osobami. Při finálním tisku si nechte v naší tiskárně UV Star vytisknout náhled plakátu. Uvidíte reálné barvy (oproti pohledu na barvy na monitoru).

Pro tisk plakátů zvolte raději CMYK než RGB. CMYK vám udělá lepší představu o finálních barvách na vytištěném plakátu.RBG má větší škálu barev a v tisku jsou barvy vytištěny reálnými barevnými inkousty. Pokud se tyto barvy vyskytují mimo barevnou paletu, které inkousty nedisponují, nepůjdou vám ani vytisknout.

Tisk lentikulárních plakátů A1

Rozlišení plakátu pro tisk

Plakát připravený k tisku by měl mít nastavené rozlišení dpi na 300. Dpi znamená počet bodů na palec - Dots Per Inch, čím více body je plakát tvořen, tím vyšší je jeho rozlišení. Více vytištěných barevných teček na palec znamená vyšší kvalitu vytištěného plakátu. Při nízkém rozlišení bude plakát rozmazaný.

Soubory s tiskovými podklady jsou vhodné přinést ve formátu .pdf v tiskovém rozlišení 300 dpi, nebo ve formátu .tiff bez komprese ve stejném rozlišení.

Plakáty se tisknou pomocí ofsetové techniky tisku, pokud chcete více výtisků (nad 100 ks). Digitálním tiskem tiskneme plakáty s nižším počtem výtisků. Ofsetovým tiskem je dosaženo lepší kvality tisku.

Použitím spadávek (prostor 3-5 mm) na okraji plakátu  zabrání nechtěnému bílému pruhu na okrajích plakátu.

Aby došlo k zabránění např. useknutí loga nebo textu, nechte okolo okraje volný prostor a nedávejte texty a obrázky blíže k okraji než 1/8 palce.

Pro ostřejší výsledky plakátů používejte vektorovou grafiku.