Tisk samolepek

Tisk samolepek - PVC, Holografické samolepkySamolepky se vyrábí z PVC, PE, PP a elektrostatických fólií tisknou sítotiskovou nebo ofsetovou metodou. Při tisku samolepek ofsetovou metodou se tiskové formy nejprve navlhčí a vrstva vlhkosti zůstává na netisknoucích místech. Dále se na povrch tiskové desky přivede soustavou navalovacích válců stejnoměrná vrstva tiskové barvy.

A následně tisk samolepek pokračuje... tato vrstva se uchytí na tisknoucích místech samolepek. Barva se z tiskové desky přenáší tlakem na přenosný válec a z něho na materiál určený k výrobě samolepek. Nepřímý přenos barvy umožňuje potiskovat různé materiály samolepek. Ofsetový tisk samolepek je výhodný pro vyšší náklady samolepek.

Tisk papírových i fóliových samolepek

Papírové samolepky jsou vhodné pouze do vnitřních prostor. Fóliové samolepky jsou odolnější vůči vnějším vlivům, jsou jako polepy automobilů, výloh, schránek. Sítotiskový tisk samolepek spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony na průtiskový materiál. Acetonový lak přibarví bílou práškovou barvu a vykryjeme všechna místa, která mají při tisku zůstat bílá. Lak nesmí být příliš řídký, protože by nezalepil dírky v hedvábí. Nesmí být také příliš hustý, aby po zaschnutí nevytvořil na sítu kopečky.

Síto se skládá z rámu z kovu, dřeva, plastu na který je napnutá síťovina – uhelon, nivold, hedvábí, kovová vlákna apod. Síťovina může mít různou hustotu ok, počítaných počet ok/cm2. Napíná se ručně pod rám, jako malířské plátno, nebo pomocí hydraulického zařízení, které rám napíná všemi směry současně. Osnova síťoviny musí být rovnoběžně s rámem, lepí se speciálními lepidly.

Tisk samolepek jako řezané grafiky

Samolepky je možné také vyrobit řezanou grafikou. Řezaná grafika je reklamní formát vyřezávaný ze speciálních samolepicích barevných folií. Použití je velice všestranné. Tisk samolepek tímto způsobem je možné použít jako reklamní polep automobilu, polep výlohy. Často se také používá do budov jako informační a navigační systémy